Badanie nasienia jak odczytac wynik

Badanie płodności u mężczyzn polega przede wszystkim na poszukiwaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest istotnym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.
Nasienie to zawiesina plemników, które pochodzą z założeń i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem pytania są więc plemniki.

Jak powinno skończyć się badanie?
Pytanie to powinno się zbudować w punkcie, gdy po okresie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez powodu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je wykonać i po różnego sposobie urazach w strony krocza i po leczeniu guza jądra.

Przed badaniem
Przed podejściem do poszukiwania muszą stać zrealizowane określone standardy. Negatywnie na produkt mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi czas abstynencji płciowej (próbka powinna zostać przyjęta w sezonie 2-7 dni z stosunku), przebyte choroby (często te, którym prowadziła podwyższona temperatura), a ponadto nadużywanie alkoholu. Próbka do poszukiwania powinna też zostać zaopatrzona w prawidłowy środek.
Badanie nasienia liczy na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich aktywność i ruchliwość). Dodatkowo pokazuje się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem zalecane są także inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

Diagnostyka
W ocenie niepłodności u ludzi stosuje się i innego rodzaju badania hormonalne. Sprawdza się m.in. poziom wolnego i całkowitego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.
Zaburzenia niepłodności mogą istnieć również wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Bada się wówczas doświadczenia na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Stanowi więc tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Nazywa ono rozwiązanie godzenia się przeciwciał z plemnikiem. Pragnie istnieć ich naprawdę dużo wiele, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności często są też różnego typu infekcje. W charakteru ich wykluczenia realizowane są badania mikrobiologiczne.