Jaka jest roznica miedzy kasa fiskalna a fiskalizacja

Dla wielu osób kasa fiskalna oraz fiskalizacja oznaczają to samo-konieczność rozliczania się ze sprzedaży produktów i usług z Urzędem Skarbowym. Warto jednak podkreślić, że nie każda kasa fiskalna automatycznie służy do fiskalizacji. Co warto wiedzieć na ten temat? Jaka jest różnica między kasą fiskalną a fiskalizacją?
Zacznijmy od wyjaśnienia najważniejszych pojęć. Łatwiej będzie nam pojąć różnice między kasą fiskalną a fiskalizacją w chwili, gdy poznamy znaczenie tych terminów. Kasa fiskalna to nic innego, jak urządzenie pozwalające dokumentować sprzedaż.

https://www.grupa-wolff.eu/biuro-projektowe/odpylanie/cyklony-odpylacze-separator/

W takim przypadku mówi się o kasie pracującej w trybie niefiskalnym. Tryb ten pomaga sprzedawcy w pierwszych dniach pracy na kasie i jest rewelacyjnym ćwiczeniem przed rozpoczęciem korzystania z kasy w odpowiedni sposób. Fiskalizacja polega już nie tylko na dokumentowaniu takiej sprzedaży, ale i na rozliczaniu się z Urzędem Skarbowym. By kasa przestała być tylko urządzeniem dokumentującym sprzedaż, a pomagała też w fiskalizacji, należy dokonać odpowiednich formalności. Co jest najważniejsze w procesie fiskalizacji kasy? Podstawa to trwałe zapisanie numeru identyfikacji podatkowej danego podatnika w module fiskalnym. Proces taki jest operacją prostą i jednorazową. Należy też pamiętać, iż fiskalizacja kasy fiskalnej jest procesem, którego nie można cofnąć.

Na czym polega praca w trybie fiskalnym? W tym trybie ważną rolę odgrywa pamięć kasy, w której zapisywane są raporty z dziennej sprzedaży. Powstały w ten sposób dobowy raport fiskalny można wydrukować, co bardzo pomaga w prowadzeniu działalności oraz w rozliczaniu się z Urzędem Skarbowym. Taka fiskalizacja powinna być wykonana przez profesjonalny serwis zajmujący się sprzedażą i naprawą kas fiskalnych. Obowiązkiem każdego podatnika jest również zgłoszenie swej kasy do odpowiedniego Urzędu Skarbowego, który nadaje danej kasie odpowiedni numer ewidencyjny. Warto zgłosić fiskalizację kasy na dzień przed dokonaniem tego zabiegu oraz tuż po jego dokonaniu. Wszystkie te czynności są bardzo ważne zarówno dla przedsiębiorców płacących podatki oraz dla urzędników, którzy mają sprawować nad nimi kontrolę. Warto zatem pamiętać o obowiązku fiskalizacji kasy oraz o tym, by operację taką zgłosić do stosownego urzędu.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl