Komunikacja a transport

Kontakty międzynarodowe są bardzo popularne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w naukach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, i nie po kilku miesiącach, jak wtedy bywało wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Drogę na różny koniec świata nie ma już lat, ale wystarczy tylko parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo różnych wersje współpracy. Wyjazdy zagraniczne stawały się większe i dostępniejsze, oraz co wewnątrz tym idzie - i wiele częstsze. Obecnie bez kłopotu można osiągnąć się na nowy kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa sztuka a pozostałe obyczaje. Wystarczy bilet na samolot a bogata wylądować w Azji, w Afryce albo na ciekawej wyspie. Dostosowuje się także sytuacja polityczna na świecie. Po utworzeniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Zgodzie Europejskiej a wszelki jej obywatel może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, która zamierza kupić nowe rynki zagraniczne, wiele zyska na zatrudnieniu odpowiedniego pośrednika, który precyzyjnie przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo podstawowe są w ostatnim przykładzie tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zdobyć targi międzynarodowe, bezpośrednio wchodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w własnej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać i spotkania polityczne na etapie międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To zbawienne w dużych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zdecydować na powodzeniu transakcji.