Mikroskop optyczny posiada obiektyw o ogniskowej

Mikroskopy laboratoryjne (zwane także mianem mikroskopów optycznych), to narzędzie mikroskopowe, które do bycia powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło realizujące przez organizm optyczny. Mikroskopy kierują się zwykle z zespołu soczewek optycznych, z kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie zatrudniane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane traktowane są w moc rzeczach nauki do poszukiwań niezwykle małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy polecane są w poszukiwaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych także w laboratoriach klinicznych w rozmaitych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w poszukiwaniach drobnoustrojów i kontrolowaniu morfologii komórek i tkanek. Dyscyplinami naukowymi odpowiadającymi za wymienione badania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. Chociaż w sferze chemii i fizyki mikroskopy przydatne są chociaż w krystalografii czy metalografii. Geolodzy używają ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne czy sztuczne w projekcie optycznym (niekiedy nazywa się je wtedy mikroskopami świetlnymi), są też grane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas ćwiczeń z myśli ścisłych. Badany obiekt obserwowany jest osobiście przez okular czy na ekranie monitora dzięki wykorzystaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia obrazu w mikroskopach optycznych jest określona przez rozdzielczość kątową obiektywu, która jest uzależniona z długością fali światło, z zmian za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, jednak we nowych mikroskopach optycznych można zdobyć powiększenia ponad tysiąckrotne.