Nerwica to tez choroba

Jeżeli czujesz, że masz coraz więcej na głowie, przerastają Cię wymagania w pracy i w domu; jesteś przygnębiony, nie możesz spać, nie masz motywacji do pracy, cały czas jesteś podirytowany i łatwo wybuchasz, może warto się zastanowić nad wizytą u lekarza specjalisty? Prawdopodobnie cierpisz na nerwicę – chorobę naszych czasów, która dopada coraz więcej osób.

Leczenie nerwic to skomplikowany proces. Na początku należy rozpoznać typ nerwicy. Może dopaść nas nerwica natręctw, lękowa, histeryczna, bądź nerwica może być reakcją pourazową. Każda z nich to inny proces leczenia.

Po zgłoszeniu się do psychiatry, bądź lekarza neurologa, po rozpoznaniu choroby, prawdopodobnie dostaniemy receptę. Ale to nie leki są podstawą naszego leczenia. Żeby nauczyć się żyć z nerwicą, radzić sobie z lękami i obawami, które dopadają nas każdego dnia, potrzebna będzie terapia: indywidualna, bądź grupowa. Na terapii będziemy nie tylko uczyć się, jak zmagać się na co dzień z naszym zaburzeniem, ale również dochodzić do źródła problemu, który powoduje u nas stany przeszkadzające w szczęśliwym i normalnym życiu.

Jeżeli widzisz u siebie niektóre z wymienionych objawów, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Ataki nerwicy są niespodziewane, a łatwo pomylić je z atakiem serca: serce bije w szybkim tempie, nie możemy złapać tchu, a paraliżujący lęk sprawia, że nie jesteśmy w stanie zrobić kroku, czy poprosić o pomoc. Tego typu ataki mogą się nasilać, a to będzie się wiązać z kolejnymi lękami: tj. lękiem przed wychodzeniem z domu, przebywaniem w zatłoczonych pomieszczeniach, czy lękiem przed kontaktem z drugą osobą.

Nie zaniedbuj siebie, swojego zdrowia psychicznego. Zadbaj o swój komfort życia i spraw, że będziesz się nim cieszyć, tak samo mocno jak inni. Nie odkładaj niczego na później, nie pozwalaj swoim problemom się nawarstwiać.