Okres przedswiateczny

Z czym zbliżają się święta? Na że z rodzinną atmosferą, choinką, żyć chyba śniegiem. Dla niektórych świąteczny czas stosuje się bezpośrednio z ogromem pracy. Ale dla większości dzieci oraz młodzieży będą one utożsamiane jedynie z prezentami. Już dużo przed świętami małe dzieci piszą (czasem z pomocą dziadków czy rodziców) listy do Świętego Mikołaja, a nastolatkowie mimochodem wspominają, co marzyliśmy w tymże roku dostać pod choinkę.

Bez wątpienia, czasy się zmieniły. Szybko nie nowa zabawka czy piękna czapka uszczęśliwią naszą pociechę, ale nowe telefony, laptopy i tablety. Nie zawiera nic złego w kupowaniu dziecku nowego urządzenia multimedialnego, oczywiście jeśli jest uzyskiwany w obiektach naukowych, i dopiero później dla rozrywek i spełnienia potrzeby rozrywki. Problem jednak pojawia się, kiedy nasza towarzyska do ostatniej chwile pociecha nie widzi świata poza naszym nowym tabletem, zaniedbuje naukę i kontakty z rówieśnikami zastępują im informacje wysłane za pośrednictwem aplikacji mobilnych. W takich sprawach bardzo zwłaszcza w głowach rodziców pojawia się pytanie: jak odebrać dziecku tablet?

Istnieje przysłowie „kto daje i czuje, tenże się w piekle poniewiera”. Nie znam lub toż zasada, nie zmienia to zawsze faktu, że skoro już sami kupiliśmy dziecku takie urządzenie, nie powinniśmy mu go później bezpowrotnie zabierać. Z innej natomiast strony, myśląc o konsekwencjach i ewentualnym uzależnieniu od technologii, w jakie potrafi odwiedzić swoje dziecko, powinniśmy zamknąć spożywa w ścisłym kloszu z dala od tego świata, co stanowi rzeczywiście nie tylko niemożliwe, jednak i niedorzeczne. Jak to przywrócić do życia naszą pogrążającą się w świecie multimediów latorośl?
Dobrym podejściem będzie zastanowienie się teraz w momencie kupna, jaki rodzaj tabletu będzie dla polskiego dziecka najwygodniejszy i najwygodniejszy, aby później nie potrzeba było się borykać z faktem, jak odebrać dziecku tablet, lub zredukować do niego dostęp. Jeśli swoje dziecko jest w wieku przedszkolnym czyli we wczesnych klasach podstawówki, daleko będzie ulokować w tablet edukacyjny, jaki będzie w stanie nawet przez zabawę rozwijać zdolności swego dziecka.

Nie uczestniczy również zapominać o tym, że aby zapewnić łączność standardowego tabletu z siecią w jakimś miejscu, należy wykupić miesięczny abonament na mobilne usługi internetu. Z tego sensu, o ile nie wykupimy pakietu internetowego, swoje dziecko będzie mogło korzystać urządzenia wyłącznie w środowisku, gdzie będzie miało były dojazd do niezabezpieczonego hasłem Wi-Fi. Czyli, innymi słowy, praktycznie jedynie w zakładzie. Być pewnie nie pomoże obecne w prawdziwym okresie w późniejszej grze z uzależnieniem, a na chyba bardzo ograniczy miejsca, w jakich latorośl będzie mogła z tabletu korzystać.

Tak, wiem… Tekst pojawił się za późno, tablety kupione, a twarz dziecka obejrzymy tylko, jeśli wydrukujemy jego sfotografowanie i nakleimy na tylną obudowę tabletu. Możemy wtedy zaryzykować ze starym rodzicielskim stylem oraz dać dziecku karę na urządzenie. Wiadomo nie ma gwarancji, że spowoduje to istotne skutki, zawsze na pewno zapewni nam chwilowy spokój stracha i prawdopodobieństwo poprawienia ocen, bo z nudów, jak ciż tak właściwie wiemy, można osiągnąć wszystko. Nawet rozpocząć się uczyć.