Pompy beczkowe

O tym, do czego zapewnia pompa tłokowa nie trzeba że nikomu przypominać, jednak - dla pewności: pneumatyczne pompy tłokowe to narzędzia stosowane do przetłaczania produktów gładkich i półpłynnych. Prezentują się specyficzną konstrukcją dzięki czemu nawet najmniejsze artykuły nie ulegają zniszczeniu.

Zasada działania pomp tłokowych opiera się na działaniu pompy tłokowej wyporowej. W głównym etapie pracy środek smarny jest zasysany przez zawór wlotowy za pomocą tłoku przejmującego się w walcu a potem stanowi on dozowany poprzez zawór wylotowy. Kolejnym etapem jest odcięcie ciśnienia napędzającego tłok w taki rozwiązanie, aby pompa była zdolność zassać kolejną porcję środka smarnego.

Można zastąpić różne sposoby napędów stosowanych w pompach tłokowych, gdy na przykład napęd hydrauliczny, pneumatyczny czy elektryczny. Dzięki temu praktycznych istnieje znacznie nowych wykorzystań tych pomp, w innych branżach przemysłu.

Jak teraz wspomniano, za pomocą pompy tłokowej można przetransportować różne ciecze. Czerpiąc z pomp tłokowych, można z powodzeniem dokonać transferu ściernych, żrących płynów (np. kwasy winowe), jak i gorących cieczy o temperaturze 100 stopni Celsjusza. Ponadto nadają się one do transportowania lepkich płynów, gęstych, zamulonych cieczy, a nawet pulpy owocowej. To wykonywa, iż istnieje obecne typ pomp najczęściej stosowanych w technice.

Wśród dużych zalet, jakie zajmują tego typu pompy należy z pewnością wymienić efektywniejsze wykorzystanie energii poprzez ogromną szansa zmian obciążeń. Do ostatniego atutem takiego podejścia będzie zwykła wydajność i fakt, iż pompa nie wymaga zalewania. Również różnorodność cieszy, która pewnie istnieć tłoczona przy użyciu tej pompy nie jest bez znaczenia.

Choć nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Kluczowymi minusami pomp tłokowych jest dość niewielka wydajność wymieszana z wielkimi kosztami eksploatacyjnymi. Mimo toż wielu przedsiębiorców kwalifikuje się na ostatni ostatnim pomp ze powodu na fakt, że ich wady panują nad wadami.