Programy ksiegowe jaki wybrac

W obecny czasach programy księgowe stały się już pewnym standardem jeśli chodzi o kwestie prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Na rynku pojawiają się cały czas nowe programy, które oferują różnorodne rozwiązania i funkcjonalności. Decyzja o wyborze jednego z nich nie jest więc łatwa.


Po pierwsze wybór odpowiedniego oprogramowania powinien zależeć od rodzaju prowadzonej księgowości – małej lub pełnej. W przypadku prowadzenia małej księgowości wystarczające będą programy online. W przypadku księgowości pełnej lepszym rozwiązaniem jest program do zainstalowania. Posiada on bowiem więcej modułów do wyboru.
Jednym z najważniejszych kryteriów jest dla przedsiębiorców cena. Zbytnie oszczędzanie może nie popłacić, ale należy również pamiętać, że nie zawsze wysoka cena idzie w parze z jakością. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze fakt, iż koszt zakupu nie jest jedynym jaki się ponosi. Wszystkie aktualizacja oprogramowania są płatne, czasem konieczne może być też jego wdrożenie w firmie.
Istotną kwestią jest serwis takiego programu księgowego. Jaki jest jego koszt i jak często wypuszczane są jego aktualizacje. Programy popularniejsze na rynku są zwykle bardziej funkcjonalne oraz częściej aktualizowane niż te mniej znane. Jednak w przypadku gdy program ma wielu odbiorców – kontakt z biurem obsługi lub serwisem może być utrudniony.
Najpopularniejsze programy księgowe to m.in. Comarch Optima i Comarch ERP (CDN), Symfonia, SAP Business One, Softlab, Enova, Xpertis oraz Rachmistrz. Można w Internecie spotkać wiele rankingów popularności oprogramowania dedykowanego dla księgowości. Trudno jednak wskazać jeden najlepszy. Uzależnione jest to od ceny oraz specyfiki firmy lub przedsiębiorstwa.
Decyzję o wyborze odpowiedniego programu powinna być przemyślana ponieważ jego zmiana może nieść za sobą poważne konsekwencje nie tylko finansowe, ale też niesie ze sobą ryzyko utraty danych.