Rozwoj gospodarczy europy zachodniej i wschodniej

Przedsiębiorcy, jacy zależą prowadzić sprzedaż w polskim kraju są zobowiązani do jej widzenia, czyli mają obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Dla innowacyjnych marek kwota, z której pojawia się obowiązek rejestrowania sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej czy drukarki finansowej to teraz 20.000 zł. Na swym rynku są dostępne dwa sposoby urządzeń rejestrujących sprzedaż.

Zaliczamy do nich lady i drukarki fiskalne. Na pierwszy etap oka mogą one wyglądać niemal identycznie. Dzielą się przede ludziom tym, że zakup kasy fiskalnej novitus bono jest popularniejszym przedsięwzięciem, bowiem nie wymaga ona podłączenia do komputera. Drukarka fiskalna za pomocą specjalnego oprogramowania współpracuje z komputerem, wymaga istnieć do niego podłączona np. za pomocą złącza USB. Paragon z drukarki fiskalnej jak nie dzieli się od paragonu z kasy fiskalnej i tak toż stanowi dowód zakupu. W wypadku drukarek, różni się tylko sposób archiwizowania sprzedaży. Zamiast drugiej rolki, drukarki mają wbudowane specjalne karty pamięci do gromadzenia danych. Dzięki połączeniu drukarki fiskalnej z komputerem, można korzystać z rządu przydatnych funkcji, takich jak dbanie sprzedaży, generowania raportów, przygotowywania zestawień np. produktów słabo rotujących, czy dużo się sprzedających. Możliwe istnieje jeszcze kontrolowanie poszczególnych kasjerów, traktowanie ich skuteczności lub uczciwości i rzetelności.
Każdy paragon z drukarki fiskalnej powinien stanowić znane marki, NIP, nr paragonu, listę artykułów wraz ze ceną VAT, wartość sprzedaży, datę,  nr kasjera oraz unikalny numer kasy rejestrującej.
W współczesnych miesiącach paragony oczywiście skupiają się ludziom z Polską Loterią Paragonową. O ile wcześniej nie zawsze otrzymywali od sprzedawców dowody zakupu, o tyle teraz każdy mający udział w losowaniu i chcący o wygranej, skrupulatnie robi i patrzy w trybie swoje paragony. Akcja społeczna na pewno odniesie zamierzony skutek a stanowić może wyrobi w nas pożyteczny nawyk zachowywania paragonu.