Stosunki miedzynarodowe geneza

Kontakty międzynarodowe są bardzo średnie w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w strefach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, zaś nie po kilku miesiącach, jak to bywało wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Droga na przeciwległy kraniec świata nie posiada już lat, ale wystarczy zaledwie parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele innych propozycji współpracy. Wyjazdy zagraniczne stawały się bliższe i tańsze, a co wewnątrz tym idzie - i wiele częstsze. Obecnie bez problemu można kupić się na indywidualny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie odmienna kultura oraz zagraniczne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot także bogata wylądować w Azji, w Afryce czyli na egzotycznej wyspie. Zmienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po utworzeniu strefy Schengen zniesiono większość możliwości w Zgód Europejskiej i wszystek jej obywatel może swobodnie podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, jaka planuje pozyskać nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na zatrudnieniu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Niezwykle istotne są w współczesnym przypadku tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może zdobyć targi międzynarodowe, bezpośrednio dołączając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać i spotkania polityczne na okresie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To unikalne w dawnych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zaważyć na osiągnięciu transakcji.