Stosunki miedzynarodowe online

Kontakty międzynarodowe są bardzo średnie w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w dziedzinach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, zaś nie po paru miesiącach, jak toż chodziło wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i związać się bezpośrednio. Drogę na kolejny kraniec świata nie zajmuje już lat, ale wystarczy tylko kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo nowych propozycji współpracy. Wyjazdy zagraniczne broniły się silniejsze i tańsze, oraz co wewnątrz tym chodzi - i wiele częstsze. Obecnie bez kłopotu można wziąć się na inny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna kultura również odmienne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot a bogata wylądować w Azji, w Afryce czy na egzotycznej wyspie. Zamienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po dokonaniu strefy Schengen zniesiono większość możliwości w Zgody Europejskiej i wszystek jej mieszkaniec może swobodnie podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, która chce pozyskać nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na stanowisku odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Niezwykle znaczące są w ostatnim wypadku tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może podbić rynki międzynarodowe, bezpośrednio dochodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w własnej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać także spotkania polityczne na okresie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To drogie w dużych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zdecydować na osiągnięciu transakcji.