System oswietlenia sklepow

Systemy oświetlenia awaryjnego stanowią znacznie prestiżową pozycję w przemyśle. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny będące dostępne części ruchome, w sukcesu nagłego braku oświetlenia mogą oni pozostać trwale okaleczeni, i nawet że stać zagrożone ich bycie. W momencie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do wysokich obrotów zachowają się dopiero po kilku sekundach od przerwania wpływu prądu.

Nawet w współczesnych maszynach, gdzie wdrożono systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zakończenie niemal nie nie jest szybkie. Aby uniknąć takim zdarzeniom należy stosować systemy oświetlenia awaryjnego. Liczą się one na inne typy, ale zadaniem każdego z nich jest życie oświetlenia pomieszczeń przez taki godzina po zaniku zasilania. Dzięki temu pracownicy mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, zaś w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym sposobem oświetlenia awaryjnego, odpowiedniego nie jedynie w przemyśle ale dodatkowo w domach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w toku normalnej pracy instalacji. W sezonie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na siłę z akumulatora. Do momentu wyczerpania się baterii światło jest włączone. System opraw ma że pewne cechy, jakimi jest korzystanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, i czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Nowy sposób możliwy do korzystania w sektorze polega na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie zostają zainstalowane duże akumulatory i programy sterujące. Można też użyć generatora, dzięki czemu nie tylko oświetlenie awaryjne będzie umiało tworzyć wiele godzin, ale energię będzie mocna też dostarczyć do kolejnych urządzeń, na dowód komputerów czy niektórych maszyn.