Tlumaczenie literackie

Jestem tłumaczem, działam na moc różnych płaszczyznach, zarówno tłumaczę symultanicznie, jak również interesuję się przekładem literackim. Najczęściej ale moja praca to rozumienie tekstu, z podstawy umów cywilno-prawnych lub innych urzędowych dokumentów. Wolę jednak tłumaczenia literackie, bo dają mi one moc radości.

Przygotowanie i koncentracja Jak jestem wykonać tłumaczenie tekstu literackiego, przede wszystkim staram się zachować pełną koncentrację. Wyłączam telefon, nie przeglądam stron internetowych - najistotniejszy jest więc dla mnie tekst. Istotny jest bo nie tylko doskonały przekład, jednak także zaangażowanie walorów literackich. To skomplikowane zadanie, ale daje dużą satysfakcję. Kiedy okazuje się, że moje tłumaczenie tekstu literackiego zyskuje uznanie, jestem wielkie dobro i satysfakcję prawie tak szybką, jakbym taż była autorką tego wpisu. Są tak takie teksty, których tłumaczenie nie daje mi radości, wbrew tego, iż są literackie. Traktuje to dwóch sposobów: po pierwsze, nie znoszę tłumaczyć harlequinów, ponieważ nuży mnie fabuła, a literacka cenę takiego dokumentu jest właściwie żadna. Po drugie, nie cierpię tekstów populistycznych i politycznych.

Książka w zakładu

Oczywiście mimo moich uprzedzeń każde tłumaczenie tekstu wykonuję bardzo gruntownie i zależy mi na wiernym oddaniu założeń oryginału. Czasem stanowi wówczas ciężkie, niemniej nigdy się nie poddaję i prę do tyłu. Zdarza się, że muszę odłożyć artykuł na wszelki do szuflady i wrócić do niego później. W swojej karierze lubię toż, że potrafię ją prowadzić, spędzając w zakładzie. Każde bowiem tłumaczenie tekstu da się wykonać zdalnie, a nowa technika daje mi do tego całe niezbędne narzędzia. Mam wszystkimi możliwymi słownikami, a internet idzie na weryfikowanie wielu informacji. Jednak wykonując w zakładzie, należy myśleć o samodyscyplinie, bowiem rola w zakładzie rozleniwia. Trzeba narzucić sobie dobry rygor i proste działania wykonywać jak należy. Każde tłumaczenie dokumentu jest znaczące i do wszystkiego powinien rozwiązań z poradą, jak byśmy dopiero zaczynali pracę. Źródło: