Zakup kasy fiskalnej formalnosci i obowiazki

Posiadanie kasy fiskalnej w przedsiębiorstwie to z jednej strony duże ułatwienie, jednak z drugiej: sporo obowiązków. O czym musi pamiętać przedsiębiorca, decydujący się na zakup takiego urządzenia?

Przede wszystkim, jak radzą eksperci, warto wybrać odpowiedni model. Wiadomo, że kasa fiskalna będzie eksploatowana w naszej firmie praktycznie bez przerwy, zatem nie można pozwolić sobie na tańsze zamienniki, które zepsują się po miesiącu. Pamiętajmy, żeby wybierać sprawdzonych producentów.

Już po samym zakupie kasy fiskalnej posnet neo czekają nas formalności w Urzędzie Skarbowym. Właśnie tam takie urządzenie trzeba zarejestrować. W tym celu musimy wybrać się do okienka urzędowego. Co więcej, często czekają nas dwie wizyty. Jednak przed finalnym spotkaniem z urzędnikiem skarbówki, kasę trzeba poddać procesowi fiskalizacji, którego na miejscu dokonuje autoryzowany pracownik serwisu. Fiskalizacja to proces, bez którego nasza kasa fiskalna nie będzie prawidłowo i – co ważne – legalnie funkcjonowała.

Po załatwieniu wszystkich tych formalności możemy zacząć sprzedaż. Należy jednak pamiętać o obowiązku ewidencjonowania obrotów. Służy temu raport z kasy fiskalnej. To nic innego jak podsumowanie obrotów z wyszczególnieniem konkretnych podatków za dany okres. Raport może być miesięczny, lub dobowy.

Kolejna, szalenie istotna kwestia to okresowe przeglądy kasy fiskalnej. Każdy przedsiębiorca po prostu musi o nich pamiętać, bo tego właśnie wymaga polskie prawo. Niedopełnienie tego obowiązku to nic innego jak wykroczenie finansowe, za które Urząd Skarbowy może nas ukarać grzywną. Producenci kas fiskalnych coraz częściej z boku urządzenia umieszczają naklejkę z terminem najbliższego przeglądu. Z resztą, nowoczesne modele kas fiskalnych same nam przypominają o tej dacie.

Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, decydując się na konkretny model kasy fiskalnej, warto sprawdzić, czy firma sprzedająca takie urządzenia oferuje również ich serwis. W naszej codziennej pracy pomoc fachowców może okazać się nie do przecenienia!


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl